Photo: Andre Castellucci / Wine Australia
Photo: Andre Castellucci / Wine Australia

Australia’s grape and wine community leaders are from all parts of our diverse sector. Wine Australia’s leadership programs aim to celebrate our sector’s distinct differences and support the strong collaboration within our community.

Wine Australia periodically brings together alumni from across our leadership and people development programs to provide a platform for collaborative projects and create ongoing opportunities for professional development and networking.

Future Leaders Alumni

2006-2007 – Course 1

  • Alan Kennett
  • Alexandra Burt
  • Allister Ashmead
  • Andrew Guard
  • Angus Barnes
  • Corrina Wright
  • James Omond
  • James Tweddell
  • Kerri Thompson
  • Matt Fowles
  • Michael Gray
  • Stuart McNab
  • Tim Althaus
  • Travis Fuller
  • Victoria Angove

2007-2008 – Course 2

  • Andrew Kay
  • Andrew Stark
  • Andrew Weeks
  • Anthony Wilkes
  • Brett McKinnon
  • Christina Tulloch
  • Eliza Brown
  • Jason Spiteri
  • Jeremy Dineen
  • Kate Goodman
  • Mary Retallack
  • Sheridan Alm
  • Tom Harvey

2009 – Course 3

  • Adrian Hoffman
  • Ashley Ratcliff
  • Brad Wehr
  • Bryan Currie
  • Dan Johnson
  • Dru Reschke
  • Ed Swift
  • Michael Deluliis
  • Nicola McConnell
  • Nicole Esdaile
  • Rob Bramley
  • Scott McWilliam
  • Tom Ward
  • Toby Bekkers

2010 – Course 4

  • Aaron Brasher
  • Ben Harris
  • Ben Tolstoshev
  • Colin Bell
  • Con Simos
  • Daniel McLean
  • Helen McCarthy
  • John Harris
  • Louise Thiele
  • Mark Krstic
  • Navneet Singh
  • Nick James-Martin
  • Rebekah Richardson
  • Sami Gilligan
  • Sarah Crow

2012 – Course 5

  • Anthony Quinn
  • Anthony Scholz
  • Ashley Keegan
  • Christopher Tyrrell
  • Daniel Killey
  • James Agnew
  • Julian Forwood
  • Katherine Brown
  • Kristy Bartrop
  • Liam Heslop
  • Martin Gransden
  • Nikki Palun
  • Suzanne McLoughlin
  • Trish Barry
  • Victoria Leeke

2015 – Course 6

  • Jason Amos
  • Sam Barry
  • Nigel Blieschke
  • Angela Brown
  • Lilian Carter
  • Andrew Calabria
  • Christian Dal Zotto
  • James Hook
  • Stuart Hordern
  • Tom Keelan
  • Danielle Kennedy
  • Dave Milne
  • Suzanne Muntz
  • Samantha Payne
  • Gemma West
  • Anne Duncan

2017 – Course 7

  • Alexia Roberts
  • Anthony (Tony) Robinson
  • Chris Dent
  • Chris Morrison
  • Claire Doughty
  • Gwyneth Olson
  • Marc Soccio
  • Mary Hamilton
  • Natalie Pizzini
  • Paula Edwards
  • Richard Angove
  • Richard Leask
  • Sarah Collingwood
  • Shirley Fraser
  • Simon Killeen
  • Wes Pearson

Other Alumni

Nuffield

First name Year
Liz Riley 1997
Matthew Munzberg 2008
Stuart Sharman 2012
Matthew Pooley 2013
Andy Clarke 2015
Luke Mancini 2016
Toby Bekkers 2017
Martin Gransden 2018
Richard Leask 2019

Australian Rural Leadership Foundation

First name Year
Simon Berry 1997-1998
Prue Henschke 2000-2001
Karen Ronning 2006-2007
Sue Bell 2007-2008
Mary Retallack 2008-2009
Troy Fischer 2009-2010
Sam Holmes 2011-2012
Matthew Munzberg 2011-2010
Tracy Morris 2014-2015
Ben Paxton 2016-2017
Belinda Chambers 2017-2018

Science and Innovation Awards for Young People in Agriculture, Fisheries and Forestry

Name Year
Ramin Rafiei 2014
Julie Culbert 2015
Jake Dunlevy 2016
Natoiya Llloyd 2017
Monica Kehoe 2018


Related news